ПУБЛИКАЦИИ

40 Articles

Без добро познаване на миналото няма добро бъдеще!

Posted by сем. Серафимови on
Categories

          Известна е древната максима, че без добро познаване на миналото   няма добро бъдеще. В този смисъл с какво най-общо се характеризира историческото присъствие на южните култури по българските земи?

“ЮБИЛЕЙ“ – ценен български бадемов сорт

Posted by сем. Серафимови on
0
Categories

“ЮБИЛЕЙ“ – ценен български бадемов сорт

 

През 60-те години  на ХХ в  в Опитната станция по овощарство и лозарство, г. Поморие, беше разгърната широка хибридизация при бадема. Използвани бяха голям брой наши местни елити и едни от най-ценните родовити и късноцъфтящи сортове от Русия, Франция, Италия и Калифорния /САЩ/. В резултат получихмве около 2000 хибриди, които отгледахме за изпитване в самата Опитна станцив,а най-перспективните – за производствено изпитване в градините на ТКЗС в Бургаски и др. окръзи. Някои от тези ценни хибриди влязоха като нови сортове в Държавния сортимент.

ЗАЩО СЕ РАЗПУКВАТ ПЛОДОВЕТЕ НА НАРА?

Posted by сем. Серафимови on
0
Categories

ЗАЩО СЕ РАЗПУКВАТ ПЛОДОВЕТЕ НА НАРА?

 

Нарът е един от несъмнено най-интересните и полезни плодове, като диетична, освежаваща и лечебна добавка към храната, а ако става дума за кората, тя си е подчертано лечебна като адстрингентно /затягащо/ лекарство. Да си напомняме ли за високата декоративност – не само докато плодовете висят като красиви топки по клоните, а и като украшение на трапезната маса или бюфета. Плодът обаче си има свои характерни изисквания, без чието съблюдаване няма да влезе в нито една от посочените роли.

Грейпфрутът – необичайна биология

Posted by сем. Серафимови on
0
Categories

Цитрусовите растения са една природна загадка. Уж са типични деца на тропика и субтропика, които не понасят суровите условия на умерените ширини. A не е съвсем така. В голямото семейство Aurantaceae има дори листопадни видове като дивия Трилистен лимон – Poncirus trifoliatа, който не се бои от мразове до -25 градуса, но плодовете му не са ядливи.

Бадемът – негранясващото маслено бонбонче

Posted by сем. Серафимови on
0
Categories

През 70-те години на миналия век Опитната станция за южни култури, Поморие, често беше посещавана от чужди туристи, почиващи в Слънчев бряг. Имаше какво да видят и чуят, да се уверят, че и в България има “ноу хау”. Един французин, впечатлен от богатия сортимент и  бързия темп на разширяване на бадема (към 1974 г. Бургаски окръг вече се гордееше с нови 32 000 дка), се поинтересува дали може да закупува у нас бадеми, защото…”ядкитe, които купувам от Калифорния са…с по-ниски вкусови качества от произвежданите в Гърция и България”.

Глог-Crataegus

Posted by сем. Серафимови on
0
Categories

Глогът/ род Crataegus/ не е просто само трън. Освен, че този  мощен храст има висока декоративна стойност, той е и източник на вкусни, диетични и лечебни плодове.

Глогът е разпространен в цялото северно полукълбо с над 890 вида, 800 от които в Америка, а останалите – в Евразия. У нас най-известни са два wида: черноплоден / Crataegus pentagina/ и червеноплоден /Cr. monogina/. По-слабо разпространен у нас и на Балканите е  Източният глог / Cr. orientalis, известен и като Mespilus odoratissima/. В Предна и Централна Азия е широко разпространен изключително сухоустойчивият Понтийски глог Cr. pontica / syn. Cr, mediterranea/.